Hp 15 Notebook Core 3 FD1319TU
රු199,500.00 Original price was: රු199,500.00.රු189,500.00Current price is: රු189,500.00.
HP 15 Notebook - core 5 - FD1337TU
රු224,500.00 Original price was: රු224,500.00.රු214,500.00Current price is: රු214,500.00.
HP 15 Notebook – Core i3 – fd0661TU
SKU:
fd0661TU
Intel Core i3-1315U Processor
8GB DDR4 3200MHz RAM
512GB NVMe M.2 SSD
15.6″ Full HD (1920 x 1080) Display
Intel UHD Graphics
Windows 11 Genuine
MS Office 2024 Professional Genuine
Natural Silver Color
Full-size Keyboard with Numeric Keypad
Free HP Genuine Backpack
3 Years Company Warranty
5 Years Service Warranty
3 Years Warranty for Battery & Charger
In Stock
Description
| Processor Family | 13th Generation Intel Core i3 |
| Processor | Intel Core i3-1315U (Up to 4.5GHz, 10MB Cache, 6 Cores, 8 Threads) |
| Chipset | Intel Integrated SoC |
| Memory | 8GB DDR4-3200 (1 x 8GB) |
| Storage | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Cloud Service | 100GB Dropbox (3 Months) |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Ports | 1 x USB Type-C (5Gbps, data only) 2 x USB Type-A (5Gbps) 1 x HDMI 1.4b 1 x AC Smart Pin 1 x Headphone/Microphone Combo |
| Camera | HP True Vision 720p HD Camera with Dual Array Microphones |
| Audio | Dual Speakers |
| Keyboard | Full-size Keyboard with Numeric Keypad |
| Touchpad | HP Imagepad |
| Wireless | Wi-Fi 6 (2×2) + Bluetooth 5.4 |
| Battery | 3-cell, 41Wh Li-ion Polymer |
| Power Adapter | 45W Smart AC Adapter |
| Color | Natural Silver |
| Design | Matte Finish with Textured Base |
| Security | TPM Support, Camera Privacy Shutter, Mic Mute Key |
| Sustainability | Recycled Plastics Used (Keyboard & Speaker Enclosure) |





Reviews
There are no reviews yet.