Back to products
HP 15 Notebook - i5 - FD0689TU
රු219,900.00 Original price was: රු219,900.00.රු209,900.00Current price is: රු209,900.00.
HP 15 Notebook – core 5 – FD1337TU
SKU:
FD1337TU
Intel Core 5 120U Processor
8GB DDR4 3200MHz RAM
512GB NVMe M.2 SSD
15.6″ Full HD (1920 x 1080) Display
Intel UHD Graphics
Windows 11 Genuine
MS Office 2024 Professional Genuine
Natural Silver Color
Full-size Keyboard with Numeric Keypad
Free HP Genuine Backpack
3 Years Company Warranty
5 Years Service Warranty
3 Years Warranty for Battery & Charger
රු224,500.00 Original price was: රු224,500.00.රු214,500.00Current price is: රු214,500.00.
In Stock
In Stock
Description
| Processor | Intel Core 5 Processor |
| Processor | Intel Core 5 120U (Up to 5.0GHz, 12MB Cache, 10 Cores, 12 Threads) |
| Chipset | Intel Integrated SoC |
| Memory | 8GB DDR4-3200 (1 x 8GB) |
| Storage | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Display | 15.6″ FHD (1920 x 1080), Micro-edge, Anti-glare, 250 nits, 62.5% sRGB |
| Touchscreen | No |
| Screen-to-Body Ratio | 85% |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Brightness | 250 nits |
| Dimensions | 35.98 x 23.6 x 1.86 cm |
| Weight | 1.65 kg |
| Battery | 3-cell, 41Wh Li-ion Polymer |
| Battery Life | Up to 6 Hours 45 Minutes |
| Fast Charging | Approx. 50% in 45 Minutes |
| Wireless | Wi-Fi 6 (2×2) + Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | Full-size Keyboard with Numeric Keypad |
| Touchpad | HP Imagepad |
| Camera | HP True Vision 720p HD Camera with Dual Array Microphones |
| Audio | Dual Speakers |
| Ports | 2 x USB Type-A (5Gbps) 1 x USB Type-C (10Gbps, Power Delivery, DisplayPort 1.4b) 1 x HDMI 1.4b 1 x AC Smart Pin 1 x Headphone/Microphone Combo |
| Power Adapter | 45W Smart AC Adapter |
| Color | Natural Silver |
| Security | TPM Support, Camera Privacy Shutter, Mic Mute Key |





Reviews
There are no reviews yet.